Jak przygotować się do emigracji?

15335296722_ca1d5d35c1_k

Wyjeżdżając na emigrację często myśli się, że życie w innym kraju będzie na pewno łatwiejsze, a w dodatku tuż po przekroczeniu granic będzie na nas czekał worek złota, który rozwiąże wszystkie ewentualne problemy. Sama myślałam o wyjeździe do Szwajcarii jako o fajnej przygodzie, a przy okazji możliwości zarobienia trochę lepszych pieniędzy i poznania nowej kultury (która wtedy wydawała mi się wcale nieodległa od naszej).

Praca

Po pierwsze, pracę dobrze znaleźć jeszcze przed wyjazdem. Można spróbować wyjechać w ciemno, ale np. w Szwajcarii jest to raczej kiepski pomysł – trudno wynająć cokolwiek poza airbnb bez pozwolenia na pobyt, a do tego utrzymanie tutaj jest bardzo drogie, więc może się okazać, że oszczędności przeznaczone na wyjazd skończą się jeszcze przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną. Za to jeśli macie już znalezioną pracę, bardzo często pracodawca pomoże Wam zorganizować mieszkanie (duże firmy bardzo często mają mieszkania czy pokoje dla swoich pracowników, w których można zostać na jakiś czas).

Warto już na początku pomyśleć o organizacji wolnego – sprawdzić, kiedy w danym kraju są dni wolne, abyśmy mogli jak najlepiej rozplanować swój urlop. Nawet, jeśli wydaje się, że nie będziecie tęsknić za domem, to jednak właśnie w Polsce zostanie większość znajomych i rodzina, dobrze więc z góry zaplanować sobie powroty do domu na przykład raz w miesiącu – można o tym porozmawiać z szefem, większość ludzi zatrudniających imigrantów zna ten problem i powinna być elastyczna co do planowania wolnego.

Dobrze zajrzeć skrótowo do prawa pracy w danym kraju – dowiedzieć się, ile godzin tygodniowo liczy standardowy wymiar pracy (w Polsce zazwyczaj czterdzieści, a w Szwajcarii między czterdzieści dwie a czterdzieści pięć), jak wygląda sytuacja ze zwolnieniami lekarskimi (w Szwajcarii można być dwa dni na chorobowym bez przynoszenia zwolnienia lekarskiego, jest ono obowiązkowe od trzeciego dnia). Do tego czasem można dostać dodatkowy dzień wolny np. na przeprowadzkę – warto się o takich rzeczach dowiedzieć jeszcze przed zaczęciem pracy.

Życie prywatne

Przygotuj się, że za granicą nie będzie całego tłumu osób czekającego, kiedy będą mogli Cię poznać i gdzieś razem wyjść. Prawdopodobnie na początku jedynymi ludźmi, jakich spotkach, będą Twoi współpracownicy. Nawet jeśli wyjeżdżasz do swojego partnera, to nie licz na cokolwiek więcej niż zwykłe uprzejmości przy okazji spotkania z jego znajomymi. Prawda jest taka, że za granicą czeka na Ciebie tylko pracodawca – i to o ile pracę wcześniej ogarniesz. Dopiero po wyjeździe uświadomiłam sobie, że w dorosłym życiu znalezienie swojego grona znajomych wcale nie jest proste! Zazwyczaj mamy przyjaciół ze szkoły średniej czy studiów, a jeśli to wszystko zostawiamy ze sobą, to trzeba się naprawdę postarać, aby stworzyć nowy krąg znajomych. Warto być tego świadomym jeszcze przed opuszczeniem swojego kraju, żeby po wyjeździe można było się zorientować, gdzie poznać nowych ludzi. Mogę polecić różnego rodzaju tematyczne spotkania na MeetUp, Couchsurfing, albo grupy na Facebooku. Nie ma co demonizować Polaków za granicą, póki co mam z nimi głównie pozytywne doświadczenia – warto więc włączyć się w życie lokalnej Polonii.

Po wyjeździe zdecydowaną większość emigrantów – o ile nie wszystkich – czeka kryzys emigranta. Więcej pisałam o nim tutaj – przeczytajcie, co dzieje się w pierwszych miesiącach po przyjeździe do nowego kraju. Warto być na to przygotowanym, bo zmaganie się z nową rzeczywistością i do tego kryzysem psychicznym może być naprawdę nieprzyjemnie!

Jakie rady Wy dalibyście osobom szykującym się do wyjazdu za granicę? 

fot. https://www.flickr.com/photos/bonitoclub/

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Jak przygotować się do emigracji?

  1. Zgadzam się z Twoimi poglądami. A co ja bym poradziła emigrantom…? Aby wybrać taki cel i kraj emigracji, który jest zbieżny z własnymi zainteresowaniami, i gdzie w wolnym czasie można realizować i rozwijać swoje pasje. Przykład – kto kocha góry, ten w krajach alpejskich nie będzie się czuć obco i kryzys emigracyjny nie będzie tak doskwierać.

    Polubienie

Odpowiedz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s