W cieniu Bad Ragaz

Dość nagle nadszedł sezon wędrówkowy, przyznam szczerze, że trochę mnie zaskoczył, bo w szale zawodowo-przeprowadzkowym zupełnie umknęło mi, jak piękne jest lato w Szwajcarii, i że trzeba z niego jak najwięcej wycisnąć! Z początkiem lipca wzięłam się więc za nadrabianie wędrówek, więc spodziewajcie się dużej ilości turystycznych postów w najbliższym czasie.

Na pierwszy ogień jedno z najbardziej znanych uzdrowisk Szwajcarii – Bad Ragaz! Jeszcze w dziewiętnastym wieku miasteczko miało około tysiąca mieszkańców i było wioską rolniczą, wszystko jednak zmieniło się po odkryciu źródeł termalnych w wąwozie rzeki Taminy – malutka wioska stała się znanym uzdrowiskiem. Dziś można w Bad Ragaz odwiedzić luksusowe ośrodki spa & wellness, kasyno i restauracje, co nie znaczy, że wielbiciele natury nie znajdą tu czegoś dla siebie – w okolicy znajduje się mnóstwo malowniczych szlaków pieszych i rowerowych. My zdecydowaliśmy się na całodzienną wędrówkę wąwozem Taminy, nie tylko ze względu na zapierające dech w piersiach widoki, ale też dodatkową atrakcję w postaci light show, w okolicy termalnych źródeł.

DSC_1914
Taki widok przywołuje wspomnienia z francuskiego Chamonix

DSC_1830

Całą trasę możecie zobaczyć tutaj. Szlak ma 13 km i 650 m różnicy wysokości – zaczynając drogę w kierunku Altes Bad Pfäfers bardziej stromo mamy z górki (i chyba bardziej polecam tę opcję, bo nie wyobrażam sobie pokonywać tej drogi w przeciwnym kierunku!). Przewyższenie jest odczuwalne, jeśli ktoś bardzo nienawidzi iść pod górkę, to będzie miał na co narzekać – natomiast gwarantuję, że niesamowite widoki po drodze, jak i z najwyższego punktu, zdecydowanie wynagrodzą trudności szlaku. Według opisu trasy pokonanie tej pętli zajmuje cztery godziny i 20 minut, ale zarezerwujcie sobie więcej czasu, bo po drodze jest masa ciekawych miejsc na piknik, krótki przystanek czy nawet kawę w wiosce przy szlaku.

DSC_1840

DSC_1849

DSC_1870
Widzicie ten wiadukt? Niesamowite wrażenie, kiedy zaledwie kilka godzin wcześniej przechodziło się wąwozem pod nim, w później ogląda się go z góry.

DSC_1877

DSC_1905
Ruiny zamku znajdują się tuż przy szlaku, trzeba zejść dosłownie pięć minut, żeby wdrapać się na to wzgórze i podziwiać Bad Ragaz z góry. Oczywiście nie mam żadnego zdjęcia, bo wichura i burza szybko nas stamtąd wykurzyły!

DSC_1902

Dla nas najciekawszym punktem wycieczki było wejście to źródeł termalnych, które zobaczyliśmy dwa razy – raz, na samym początku wyprawy, i drugi raz w zupełnie nowej odsłonie podczas light show. Zdecydowanie opłacało się zapłacić za wejście podwójnie, bo to miejsce wygląda zupełnie inaczej w dzień niż wieczorem, oświetlone piękną projekcją opisującą historię leczniczych wód.

DSC_1850
Droga do termalnych źródeł w dzień

DSC_1925

Praktyczne informacje

Do Bad Ragaz można dojechać w około godzinę z Zurychu, pociągiem jadącymw  kierunku Chur. Bilety normalne kosztują ok. 35 CHF w jedną stronę, jednak nam udało się upolować zniżkowe za 18,80 CHF w dwie strony! Warto sprawdzić pod tym kątem aplikację SBB.

Wejście do źródeł termalnych znajduje się przy restauracji i muzeum w Altes Bad Pfäfers, kosztuje w ciągu dnia 5 CHF i jest tego warte, bo wąwóz wygląda rewelacyjnie. Light show odbywa się od poniedziałku do piątku trzy razy dziennie, a w weekendy cztery razy dziennie. Bilety (ze zniżką 5 CHF) można kupić online tutaj. W cenę jest wliczony bilet na autobus z Bad Ragaz do Altes Bad Pfäfers i z powrotem (uwaga, autobusy odjeżdżają z Bad Ragaz Post, nie Bahnhof – informacja na stronie jest błędna). W razie jakichkolwiek problemów na miejscu polecam zwrócić się do pracowników PostAuto – my zgodnie z informacją w internecie, czekaliśmy na autobus pod dworcem, jednak dzięki uprzejmości kierowców zorganizowano dla nas transport tak, abyśmy mogli obejrzeć show jeszcze tego samego dnia. Light show było przepięknym wydarzeniem, i jeśli będziecie w Bad Ragaz do 30. września to koniecznie się wybierzcie!

 

Reklamy

2 myśli w temacie “W cieniu Bad Ragaz

Odpowiedz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s